Emzik

Emzik

Bebek sahibi ailelerin emzik konusunda farklı düşünceleri vardır. Zararlı olduğunu düşünen aileler bebeğinde emzik kullanmak istemez. Bazı aileler ise kullanmakta bir sakınca görmez. Huzursuz mizaçlı bebeklerde ve karnı tok olduğu halde uykuya geçmekte zorlanan bebeklerde kontrollü kullanılabilir.

Özellikle zamanında emzik terk edildiğinde herhangi bir sağlık sorununa yol açmaz ve tehlikeli değildir. Bebeğin aç olmadığından eminseniz beslenme öncesi ve beslenme aralarında veya uykuya geçişi kolaylaştırmak için kullanabilirsiniz. Bebek aç olduğunda ve beslenme yerine emzik vermeniz durumunda bebeğin size güveni azalır, sinirlenir ve sonraki beslenmeyi reddedebilir.

Emzik alırken tek parça ve kolay temizlenebilen emzik seçin. Şekli ve dayanıklılığı önemlidir. Emzik kolaylıkla yere düşer ve kaybolabilir. Bunun çözümü Bebeğin boynuna asmak olmamalıdır. İlk aydan sonra bebeğiniz yuvarlanırken bu durum boynunda sıkışmaya ve boğulmaya sebep olabilir. Biberon emziklerini ayırıp bebeğe vermek de oldukça tehlikelidir. Biberon başı bebeğin boğazına kaçabilir ve bebeğiniz hava yutabilir buda gaz sancısına neden olabilir.

Prof. Dr. Uğur DİLMEN
Bebeğimizi Büyütüyoruz isimli kitabından alınmıştır.

Yorum Yap

Tüm alanların doldurulması zorunludur, eposta adresiniz paylaşılmayacaktır

2.adres