Diş Çıkarma Dönemi

Diş Çıkarma Dönemi

Diş çıkarma genellikle bu dönemde başlar. İlk olarak alt damakta ortada iki adet diş çıkar. Bunları sekizinci aydan sonra ortada ve yanlarda olmak üzere üst damakta çıkan dört adet diş izler. Takiben alt damakta ortada yer alan dişlerin yanında iki adet kesici diş belirir. Bu dişleri azı dişleri ve köpek dişleri izler. 

Bebeğinizin diş çıkarma zamanı genellikle kalıtıma bağlıdır. İlk dişini çıkarma bir yaşına kadar gecikebilir. Bu nedenle bu aylarda diş çıkarmasa dahi endişe etmeyin. Diş çıkarma döneminde bebeğinizde huzursuzluk, düşük derecede ateş olabilir. Birçok bebek iki buçuk-üç aylıktan başlayarak salya akıtır. Ancak bazı bebeklerde diş çıkarma bunu diğerlerine göre daha çok arttırmaktadır. Sıklıkla yeni çıkan dişin etrafı kızarık ve hassastır. Bu bölgeye bir parmağınızla masaj yapmanız ağrıyı azaltıp bebeğinizi rahatlatabilir. Ayrıca dişetlerindeki basıncı rahatlatmak amacı ile bebeğinizin eline çiğneyerek bireyler verebilirsiniz. Çiğnenen şey soğuk olursa bunun yararı artar. Soğuk bir elma veya havuç bir diş halkası verebilirsiniz.

Bebeğinize çiğnemesi için ne verirseniz verin mutlaka yanında bulunun ve oturur pozisyonda olmasını sağlayın. Bu dönemde bebeğinizde yüksek ateş olması halinde mutlaka doktorunuza başvurun. Bebeğinizin yeni dişlerini günün sonunda yumuşak bir fırça ile temizlemeniz ve ağzında biberon ile uyumasını engellemeniz diş çürüklerini önleme açısından alabileceğiniz en iyi önlemdir.

Prof. Dr. Uğur DİLMEN
Bebeğimizi Büyütüyoruz isimli kitabından alınmıştır.

Yorum Yap

Tüm alanların doldurulması zorunludur, eposta adresiniz paylaşılmayacaktır

2.adres