Büyüme ve Gelişim

Büyüme ve Gelişim

Başlangıçta bebeğiniz sürekli beslenmesi gereken, bezini kirleten, aralıklı ağlayan ve uyuyan bir varlık olarak görülür. Bebeğinizin ilk ay süresince düzenli olmayan yani belirsiz ve anlamsız hareketleri söz konusudur. Bebeğiniz hassastır ve tepkileri abartılıdır. İlk haftalardan sonra zaman ilerledikçe kademeli olarak hareketlerinde düzenlilik ve uyumluluk gözlenir.

Bu durumu en iyi gösteren bulgu elini rahat ve başarılı bir şekilde ağzına götürmesidir. Yine ilerleyen dönemde bebek, ebeveynin konuşmasına dikkat kesilir ve onları izlemeye başlar. 
Bebeğin ilk ay değerlendirmesinde kilo izlemi, ailelerinde durduğu en önemli husustur. Bebeğin doğum tartısında vücudunda bulunan bir miktar fazla sıvı da bu tartıya dahildir. Birçok bebekte bu fazla sıvı farklı oranlarda olabilmekle birlikte (%1-10) ilk 5 gün içinde vücuttan atılmaktadır. Bu nedenle bebeklerin bu dönemde kilo kayıpları olabilir. Takip eden günler de ise düzgün beslenen ve kilo alan bebek takiben 7-10 günlükken doğduğu kiloya ulaşır. Bu dönemde beraber bebekler,3-6 haftalar arası da hızlı kilo alırlar. Bu günde 25-30 gram alması demektir. Boyu da ayda 3-4 santim uzar. İlk ayda genelde erkekler kızlara göre hem daha fazla uzar (1 santimetre),hem de bir miktar daha fazla kilo (250-300 gram) alabilir.

Baş çevresi ölçümü ve takibi beyin gelişimini yansıttığı için önemlidir. İlk ay, baş çevresinin en hızlı büyüdüğü dönemdir. Bu dönemde baş çevresi yaklaşık 2,5 santimetre büyür. Erkek bebeklerin baş çevresi kızlara göre bir miktar daha büyüktür.

Bebekler, ilk haftada anne karnında durduğu şekil gereği elleri ve ayakları kendine yakın durur. Elini ve ayağını çekip düzeltmek istediğinizde belirgin dirençle karşılaşırsınız. Anca bu durum ilerleyen haftalarda kendiliğinden düzelir. 

Normal doğan bebeklerde bebek, doğum kanalına girerken kafatası kemikleri hafifte olsa birbirlerinin üzerine gelebilir. Bu durum zamanla düzelmektedir. Kafatasında morarma ve şişliklerin olması, göz kapakların da şişlikler veya gözde bazı küçük kanama alanlarının da ve buna eşlik eden ciddi bulgular olmadığı sürece önem teşkil etmez ve zamanla düzelir.
Yenidoğan bebeklerde sivilce(akne) görülebilir. Bu anneden geçen hormonlarla ilgilidir ve 3-4 hafta içerisinde düzelir. Bebeklerin elleri ve ayakları vücutlarının kalan kısımlarına göre daha mor ve soğuk olabilir. Bu bebeklerin hassas damarlı olması ile ilişkilidir. Bu durum el ve ayakların hareket ettirilmesiyle düzelir.

Yenidoğan bebeklerde erişkinlerde olduğu gibi vücut ısısı arttığında terleme düştüğünde ise titreme olmaz. Bununla beraber bebekler ısı değişimlerine de hassastırlar. Bu nedenle bebeğin kıyafetlerini değiştirirken çok dikkat etmeli ve hava sıcaklığına göre giysi özellikleri dikkate alınmalıdır. Bebeğin göbeği doğumda bağlandıktan sonra kurumaya başlar. Bu dönemde göbek kordonundaki damarlar kurur ve siyahlaşır. Göbek 2 veya 3 haftalıkken düşer. Göbek çevresinde oluşan belirgin kızarık veya kötü koku varlığı olası enfeksiyonu işaret eder. Bu durum mutlaka hekime bildirilmelidir.

Prof. Dr. Uğur DİLMEN
Bebeğimizi Büyütüyoruz isimli kitabından alınmıştır.

Yorumlar

Yorum Yap

Tüm alanların doldurulması zorunludur, eposta adresiniz paylaşılmayacaktır

2.adres