Bebeklerde Gaz Sorunu (İnfantil Kolik)

Bebeklerde Gaz Sorunu (İnfantil Kolik)

Kolik (Bebeklerde Gaz Sancısı) İnfantil Kolik Nedir?
Nedeni tam olarak bilenmemekle beraber, bebeğin pozisyonu ve ağlama nöbetleri nedeniyle hava yutarak, bağırsakta oluşan gaz atışının İnfantil Kolik’e yol açtığı tahmin edilmektedir. Ancak, bazı durumlarda İnfantil Kolik’in, insan veya hayvan sütündeki proteine karşı alerjik bir tepki ya da aşırı güçlü ve sık bağırsak hareketi sonucu oluşan kramplar olduğu da düşünülmektedir.

Gaz sancısı olarak bilinen infantil kolik genelde bebek 3-4 haftalık iken başlar Bebeklerin ortalama %20 sinde görülür. Genellikle 1-6 ay sürer bazende 6-12 aya kadar devam edebilir.

Koliğe yol açan etken kesin olarak bilinmemektedir. Bu konuda en çok destek gören fikir bebeğin henüz gelişmemiş sindirim sisteminin olmasıdır. Bebeğin aldığı anne sütü yada mamasını sindirebilmesi için gerekli enzimler ilk aylarda oldukça az salgılanır. Bununda koliğe sebep olduğu düşünülmektedir.

Kolik Tehlikeli Midir?
Hayır kolik tehlikeli değildir. Ev halkını uykusuz bırakıp endişelendirmenin dışında hiçbir tehlikesi yoktur. Gaz sancısı olan bebekler sağlıklı bebeklerdir. Gaz sancısından herhangi bir zarar görmezler.

Annenin Beslenmesi Önemli Midir?
Kolik gerek anne sütü ile beslenen gerekse mama ile beslenen bebeklerde görülebilir. Emziren anneler genellikle kendi yedikleri ile bebekte gaz sancısı düzeyi arasında bir ilişki olduğunu fark ederler. Örneğin inek sütü içtikleri zaman bebek daha huzursuzdur. Kimi anneler baharatlı gıdalar, buğday ürünleri alkol, çay, kahve, baklagiller, kuru fasulye, nohut, karnıbahar, brokoli, sarımsak gibi yetişkinlerede gaz yapan besinleri bebeğin gazını arttırıyor diye kara listeye almışlardır. Bütün bunlar deneme yoluyla test edilebilir.

Biberon yada anne sütüyle beslenirken bebeğin hava yutmaması gerekir. Biberon alıyorsa biberonu yatay değil dik tutun bebeğe sadece mama gitsin.

Anne sütü ile besleniyorsa meme başını etrafındaki kahverengi alanla birlikte olabildiğince bebeğin ağzının içine almasını sağlayın. Gaz probleminin stresli ailelerde daha çok görüldüğüne dair araştırmalar vardır. Biberonla beslenen bebeklerde gaz sancısı daha çok görülür. Hızlı emen bebekler daha çok hava yuttuğunda gazı fazla olur.

Öneriler:
Bebek ağladığı zaman kucağınıza alarak güven hissi verin.
Ayağınızda ya da sallanan beşikte ritmik olarak sallayınız.
Bebeğinizin karnına yakmayacak kadar sıcak havlu konulabilir.
Yüz üstü tutularak sırt ve beli ritmik olarak masaj yapılır.
Arabayla kısa bir gezintiye çıkmak faydalı olabilir.
Emzik, sıcak banyo, rezene, papatya, anason çayı da faydalı olabilir.
Bunların dışında ilaçla tedavi için doktora danışılmalıdır.

Nurse Harvey’s en çok tercih edilen bitkisel üründür. En son olarak da doktor tavsiyesine göre bağırsak hareketlerini düzenleyen medikal şuruplar (debridat şurup) kullanılabilir.

Nurse Harvey’s Bitkisel Şurup
Dünyada 1992 yılından beri infantil kolik ve mide gazı sancısı tedavisinde kullanılmakta olan Nurse Harvey’s Bitkisel Şurup yeni ambalajı ile Türk Hekimleri ve Eczacılarının hizmetine sunulmuştur.

İyi beslenmiş ve normalde sağlıklı bir bebekte 3 haftadan uzun süren, haftada en az 3 gün gözlenen, her gün 3 saatten uzun süren ağlama krizlerine İNFANTİL KOLİK denir.

Nurse Harvey's Bitkisel Şurup, sadece doğa'nın tedavi edici gücünü kullanır. Hastalığa etki eden kimyasal maddeler değil, bitkilerdir. Böylece bebek yan etkilere maruz kalmaz. Yıllarca süren araştırmalar sonucu, dereotu yağı ve kimyon yağı karışımının bebeklerdeki gaz sancılarına çok iyi geldiği gözlenmiş ve İngiltere'de formüle edilerek piyasaya sunulmuştur.

Bebekte;
Etkili gaz giderimi,
Rahatlama, gevşeme,
İmmün dirençte artış,
Kusmayı engelleyici,
Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı,
Diş çıkarma kaşıntısının giderilmesine ve pamukçuk tedavisine destek sağlar.

Yorumlar

Yorum Yap

Tüm alanların doldurulması zorunludur, eposta adresiniz paylaşılmayacaktır

2.adres