Anne Sütü

Anne Sütü

Anne sütü yenidoğanların beslenmesinde en önemli besin kaynağıdır. Bunun yanısıra anne sütünün antikor, sitokinler, büyüme faktörleri, antimikrobiyal maddeler, özgün bağışıklık hücreleri içermesi nedeniyle bebeğin bağışıklık sistemi oluşana dekbebeği enfeksiyonlardan korur. Bu nedenle anne sütünün yaygınlaştırılması için dünyada çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. 

Doğumu izleyen ilk günlerde bebeklerin anne sütüyle beslenmeye başlanması özellikle prematüre bebeklerde ve sezaryanla doğan bebeklerde daha zor olmaktadır. Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde yatan prematüre bebeklerde emzirmeye geç başlanması, verilen süt miktarının az olması ve bebeklerinin hastanede yatış süresine bağlı olarak annelerindeki stres, endişe ve uyku problemleri emzirmeyi ve anne sütü miktarını olumsuz olarak etkilemektedir. 

Bebeklerin sağlıklı gelişimi ve kilo alımı için anne sütünün de düzenli olarak artması gereklidir. Anne sütünü arttırmak için bebeklerin erken emzirmeye başlanması, sık sık emzirmesi, göğüsteki sütün düzenli periyotlarda boşalması, annenin istirahat etmesi, yorulmaması ve yeterli düzeyde uyuması, bol sıvı alınması anne sütü miktarını arttırmak için son derece önemlidir.

Bunlara ilaveten anne sütü arttırıcı (galaktagog) etkili bitkisel ürünler geçmişten günümüze kullanılmaktadır. Süt arttırıcı bu ürünler annenin su içme isteğini arttıracağı ve prolaktin hormonunu arttıracağı için anne sütünde de artış sağlanmaktadır. Bu nedenle bu grup ürünleri biz hekimler olarak kullanılmasını önermekteyiz. 

Opt. Dr. Numan Ulay
Özel Aile Konak Hastanesi Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yorum Yap

Tüm alanların doldurulması zorunludur, eposta adresiniz paylaşılmayacaktır

2.adres